Druhy ochranných známek

V České republice je registrováno téměř 2 000 000 ochranných známek. Většina z nich jsou známky slovní a obrazové (grafické). Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že grafická uvádí přesnou podobu označení, které nesmí být využíváno. Slovní pak znamená, že chráněné slovo (nebo slovní spojení či věta) nesmí být použito nikde jinde, takže ani v grafické podobě.

Tyto dvě kategorie tvoří celkem 99,17 % všech registrovaných ochranných známek v ČR.
Ve skutečnosti je ale jejich druhů mnohem víc:

 • slovní ochranná známka
 • grafická ochranná známka
 • prostorová ochranná známka
 • ochranná známka tvořená barvou
 • poziční ochranná známka
 • zvuková ochranná známka
 • pohybová ochranná známka
 • multimediální ochranná známka
 • ochranná známka se vzorem
 • hologramy
 • jiné ochranné známky

Prostorové ochranné známky

Ty chrání trojrozměrné označení daného výrobku/služby. Nejedná se o tvar jako takový, k tomu slouží průmyslový vzor, ale o tvar, který je zároveň rozlišujícím označením. Prostorovou ochrannou známkou tedy musí být tvar, který odlišuje daný výrobek od konkurenčních, a zároveň se stává jeho synonymem. Příkladem je trojúhelníkový tvar čokolády Toblerone a tvar hodinek OMEGA.

Ochranné známky tvořené barvou

Tento druh umožňuje užívat pro určitou skupinu výrobků či služeb konkrétní barvu. Nezískáte tím licenci na samotnou barvu, ale budete mít garantováno její výhradní užívání v dané skupině. Mezi čokoládami je to světle fialová Milka a mezi zemědělskými stroji (včetně hraček) bude zeleno-žlutá patřit Deere & Company.

Poziční ochranné známky

Pokud je pro Váš produkt důležité kde a jak je k němu uchycen rozpoznávací prvek, můžete to ochránit prostorovou známkou poziční. Jako příklad se nabízí třeba Rituals Cosmetics nebo Skechers.

Zvukové ochranné známky

Jedná se o označení, která jsou tvořená zvukem nebo jejich kombinací. I tato kategorie musí splňovat všechna pravidla k zapsání ochranné známky – například se musí jednat o označení, které má rozlišovací způsobilost (není zaměnitelné). Patří mezi ně „Pada pa pa pá I’m lovin‘ it“, stejně jako úvodní tón Apple produktů.

Pohybová ochranná známka

Tyto známky chrání animaci. Tou může být způsob rozbalení loga u nového videa i část reklamního spotu. Využil ji například Vodafone s jejich „The future is exciting. Ready?“

Multimediální ochranná známka

Po zkombinování pohybové ochranné známky se zvukem, získáte ochrannou známku multimediální. Tou je chráněna úvodní znělka filmů či seriálů z produkce Netflixu i úvodní znělka filmů s Jamesem Bondem.

Ochranná známka se vzorem

O tu můžete požádat, když je třeba logo nebo určitý vzor kreativně opakovat. Tento druh je využíván hodně v módním průmyslu (svůj vzor chrání BURBERRY, GUCCI a Louis Vuitton), ale vlastní ji i Madeta.

Hologramy a jiné ochranné známky

Nejméně ochranných známek je z kategorie hologramů, kterých je v ČR chráněno jen 13. Pro ostatní označení, která mezi žádné druhy ochranných známek nezapadají, existuje kategorie „jiného druhu“.


Cena všech druhů ochranných známek je stejná. Částka, kterou zaplatíte, totiž závisí na faktorech, jako je počet tříd výrobků a služeb, ve kterých chcete mít známku platnou, a také na teritoriálním a časovém rozsahu ochrany.


Chcete kvalitně chránit prvky Vaší značky ochrannou známkou?