Podvodné faktury a jiné výzvy k placení za „úkony“ týkající se průmyslových práv jsou čím dál častější a sofistikovanější. Jejich autoři se postupem času poučili a začali vytvářet bezchybnější a věrohodnější dokumenty.
Sféra průmyslových práv je pro podvodné subjekty atraktivní, jelikož se jedná o poměrně spletitou oblast. Při svém jednání tak zneužívají neznalosti a nepozornosti adresátů. Podvodnými dokumenty mohou být například výzva k platbě za registraci ochranné známky či nátlaková výzva k registraci domény v Číně nebo jiné zemi a další.
Výzva k platbě za registraci ochranné známky
V poslední době je téměř pravidlem, že jsou přihlašovatelům ochranných známek zasílány dokumenty tvářící se na první pohled jako faktury za registraci jejich práv. Odesílatelem je v takovém případě typicky společnost, jejíž název má vyvolat dojem, že se jedná o nadnárodní autoritu z oblasti práva duševního vlastnictví.
Konkrétně jsou to například:
Součástí takových dokumentů je výzva k urychlenému zaplacení částky v řádech tisíců eur (typicky do 8 dnů). Obvykle nechybí ani upozornění formou nápisu jako „REMINDER“, „IMPORTANT“ nebo „PENDING PAYMENT“.
Nátlaková výzva k registraci domény v Číně
Často se také stává, že majitelé doménových jmen (př. mojedomena.com) obdrží zprávu od údajného poskytovatele domén v určité zemi s informací, že se třetí osoba pokouší o registraci lokální formy této domény tj. mojedomena.com.cn. Součástí je výzva k registraci jak této verze, tak i verzí dalších – např. mojedomena.net.cn, nebo mojedomena.org.cn. Každá z nich je samozřejmě zpoplatněna.
V některých případech je součástí formuláře pro registraci domény také možnost zaplatit si ochranu „Internet Keyword“ ve znění „mojedomena“.
Odesílatelem těchto výzev bývá kupříkladu Domain registry CHINA s tímto logem:
Co je potřeba kontrolovat a na co se zaměřit?
Důležitý je samozřejmě první dojem. Pokud již na první pohled nepůsobí dokument věrohodně, je pravděpodobné, že se skutečně jedná pouze o pokus o vylákání peněz z majitelů práv. S postupem času je však možné pozorovat zdokonalování těchto podvodů. Proto doporučujeme nedat jen na první dojem, ale pozorně pročíst celý dokument.
Prvním varováním může být nesprávný název odesílatele. Nezřídka se snaží navodit dojem oficiální instituce velmi podobným názvem, případně jeho grafickou podobou.
Například logo Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) vypadá takto:
oproti tomu příklad jeho napodobeniny takto:
Důležité je také číst texty napsané drobným písmem.
Tento oddíl mnohdy obsahuje informaci, že se nejedná o fakturu, ale pouze o nabídku služeb. Takovou službou může být zařazení do soukromé databáze ochranných známek, jejíž faktický přínos je však nulový. Zaplacením uvedené částky navíc bývá i uzavřena smlouva s délkou trvání jeden rok, která se následně automaticky obnoví, pokud není alespoň tři měsíce před koncem tohoto období vypovězena.
Součástí pasáží psaných malým, nezřídka světle šedým písmem, je i informace, že adresát není povinen tuto nabídku přijmout a uvedenou částku zaplatit. V neposlední řadě tato těžko čitelná část obvykle obsahuje oznámení, že se nejedná o oficiální dokument vydaný státní správou či obdobnou autoritou. V těchto úsecích se také nejčastěji vyskytují chyby a překlepy.
U všech dokumentů souvisejících s průmyslovými právy je tedy velmi důležitá obezřetnost a kontrola všech informací, které obsahují. Možným způsobem, jak předejít případným nepříjemnostem spojeným se zaplacením těchto podvodných faktur, je konzultace s odborníkem z oblasti práv průmyslového vlastnictví.
+420 778 702 287 | tm@patententer.cz